Związek z Tyńcem

Marian Apostoł mieszka w Tyńcu od urodzenia w Krakowie 28 września 1952 r. 

Jest dr nauk humanistycznych, prawnikiem, politykiem, dyplomatą, samorządowcem, nauczycielem akademickim, ambasadorem honorowym przy United Nation World Peace Association z siedzibą w Sapporo – Hokkaido Japan.

Znajomość języków obcych

biegła – francuski, średnia – angielski, niemiecki, podstawowa – rosyjski, włoski.

Służba wojskowa

W latach 1972 – 1973 uzyskał stopień kaprala, a następnie odbył staże wojskowo – obronne zdobywając stopień podchorąży – starszy sierżant sztabowy.

Z Tyńcem związany jest nie tylko on, ale większość jego rodziny, a także jego tradycje rodzinne.

Dziadek Karol Apostoł był mistrzem rzeźnictwa w Tyńcu i Skawinie. Od 1930 roku miał swój warsztat i sklep, który został zlikwidowany przez władze PRL w 1949 roku. Należał do Armii Krajowej. Bracia babci Michał i Józef Gąsiorek jako studenci współpracowali z sekretariatem biskupa Adama Sapiehy w latach 1919 – 1920. Podczas wojny polsko – bolszewickiej w 1920 roku byli tłumaczami i radiotelegrafistami. Zginęli w Niemnie. Wujek Michał Apostoł był Jaworzniakiem.

W rodzinie również tradycje katolickie i patriotyczne.

Pradziadek – Maciej Buliński – ze strony matki, założył fabrykę gipsu w Skotnikach. Należał Cechu Garbarzy, blisko związany z Kościołem, fundator organów i dzwonów dla kościoła w Skotnikach. Dziadek Wawrzyniec Florczyk prowadził garbarnię.

Dziadek ze strony żony był mechanikiem samolotów wojskowych w Anglii (Dywizjon 302).

Dedykacja w dramacie historycznym „Oczekiwanie”


Made by AChmiela – Kraków 2023